Rosja jest największym krajem Eurazji i ósmym co do wielkości krajem świata. Charakteryzuje się ogromnymi zasobami naturalnymi, przeważnie umiarkowanym klimatem kontynentalnym i rozległą linią brzegową. Rosyjska gospodarka przez wieki musiała zmagać się z tymi cechami. W ciągu ostatnich dwóch stuleci Rosja wypróbowała kilka różnych modeli ekonomicznych, aby dopasować się do swojej unikalnej geografii i populacji. Dzisiejsza gospodarka rosyjska działa na zasadach kapitalistycznych z silną obecnością państwa. Jako taka, jest klasyfikowana jako kapitalistyczna gospodarka mieszana. Gospodarka Rosji: Przegląd Gospodarka Rosji działa na zasadach kapitalistycznych z silną obecnością państwa. Jej duży obszar i ogromne zasoby naturalne sprawiają, że jest ona szczególnie dobrze przystosowana do tego typu gospodarki. Oznacza to jednak również, że trudno jej odróżnić się od innych krajów działających na podobnych zasadach lub o podobnym położeniu geograficznym. W 2018 roku Rosja była trzecią największą gospodarką na świecie po Chinach i Stanach Zjednoczonych – jednak jej produkt krajowy brutto (PKB) na mieszkańca jest jednym z najniższych i wynosi 15 000 USD rocznie (PPP). Badanie z 2015 roku wykazało, że tylko 16% ankietowanych Rosjan stwierdziło, że jest zadowolonych ze swojego poziomu życia, podczas gdy 57% wyraziło niezadowolenie – było to niższe niż w jakimkolwiek innym europejskim narodzie z wyjątkiem Cypru.
Problemy i wyzwania gospodarcze Rosji
Problemy i wyzwania gospodarcze Rosji wynikają z niskiego poziomu życia, wysokiej inflacji, niskich stóp inwestycji i długiego okresu przechodzenia do gospodarki rynkowej. Do problemów i wyzwań gospodarczych kraju należą: – Inflacja: Wysoka stopa inflacji w Rosji jest wynikiem problemów i wyzwań gospodarczych kraju. W 2016 roku stopa inflacji wyniosła 4,5%. – Niskie stopy inwestycji: Niskie stopy inwestycji Rosji są również wynikiem jej problemów i wyzwań gospodarczych. – Low Living Standards: Niskie standardy życia Rosji są również wynikiem jej problemów i wyzwań gospodarczych. Niskie standardy życia w Rosji są również jednym z powodów, dla których tak wielu Rosjan emigruje do innych krajów. – Przejście do gospodarki rynkowej: Przejście Rosji do gospodarki rynkowej jest również wynikiem jej problemów i wyzwań gospodarczych. Niskie stopy inwestycji, wysoka inflacja i niski standard życia utrudniają Rosji przejście do gospodarki rynkowej. – Rosja jest podzielona: Rosja jest również podzielona na wiele małych regionów, które często są ze sobą w stanie wojny. Utrudnia to przejście kraju do gospodarki rynkowej.
PKB, PKB na mieszkańca i wzrost gospodarczy
PKB (obecny USD): 2,9 bln USD PKB (constant 2005 US$): 3,3 bln USD PKB na mieszkańca (bieżące USD): 17 803 USD PKB per capita (constant 2005 US$): 14 325 USD Raport ONZ o rozwoju społecznym określa poziom dochodów Rosji jako niski (poniżej 10 000 USD rocznie), nierówności dochodowe jako wysokie, a ubóstwo jako wysokie (na poziomie 35%). W 2015 roku Bank Światowy zaliczył Rosję do krajów o jednej z najgorszych na świecie nierówności płci – wynikało to z faktu, że tylko 44% kobiet ma pracę w porównaniu do 62% mężczyzn oraz że tylko 14% kobiet zarabia 15 000 dolarów lub więcej w porównaniu do 50% mężczyzn.
Nierówność płci i luka płacowa
Nierówność płci w Rosji charakteryzuje się niskim poziomem parytetu płci w wynagrodzeniach i wysokim poziomem parytetu płci w wskaźnikach ubóstwa. W 2016 roku tylko 2% rosyjskich mężczyzn zarabiało 15 000 USD lub więcej w porównaniu do 44% rosyjskich kobiet. Choć większość rosyjskich kobiet zarabia mniej niż mężczyźni, doświadczają one w związku z tym mniejszego ubóstwa. Rosyjska luka w nierówności płci jest jedną z najniższych na świecie.
Korupcja w gospodarce rosyjskiej
Korupcja w rosyjskiej gospodarce jest poważnym problemem i dużą przeszkodą dla wzrostu. Istnieje wysoki poziom korupcji w sektorze publicznym i niski poziom korupcji w sektorze prywatnym. W Rosji od urzędników publicznych oczekuje się uczciwości i etycznego zachowania – jednak większość Rosjan twierdzi, że większość urzędników nie jest uczciwa.
Kluczowe punkty danych: Problemy i wyzwania gospodarcze Rosji
Następujące punkty danych opisują problemy ekonomiczne i wyzwania, które nękają rosyjską gospodarkę: – Inflacja: Inflacja w Rosji jest wysoka i rośnie. W 2016 roku stopa inflacji wyniosła 4,5%. – Niskie stopy inwestycji: Niskie stopy inwestycji w Rosji są wynikiem problemów i wyzwań gospodarczych tego kraju. W 2015 roku tylko 16% badanych Rosjan stwierdziło, że jest zadowolonych ze swojego poziomu życia, podczas gdy 57% wyraziło niezadowolenie – było to niższe niż w jakimkolwiek innym europejskim narodzie z wyjątkiem Cypru. – Przejście do gospodarki rynkowej: Przejście do gospodarki rynkowej jest również wynikiem problemów i wyzwań gospodarczych kraju. Niskie stopy inwestycji w Rosji, wysoka inflacja i niski poziom życia utrudniają przejście do gospodarki rynkowej.
Historia reform gospodarczych w gospodarce rosyjskiej
Pierwsze reformy gospodarcze w gospodarce rosyjskiej zostały wprowadzone na początku lat 90-tych. Reformy te obejmowały: – upłynnienie rosyjskiego rubla, strefy wolnego handlu oraz reformy wolnorynkowe. – Rząd sprywatyzował i zderegulował wiele branż, w tym przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, transport, telekomunikację i rolnictwo. – Rząd utworzył również szereg instytucji finansowych, aby ułatwić inwestycje. Gdy rozpadł się Związek Radziecki, gospodarka rosyjska znalazła się w stanie kryzysu. Kryzys ten był spowodowany szeregiem problemów i wyzwań gospodarczych, które istniały od końca lat 80.